2011. március 31., csütörtök

2011. március 30., szerda

Nemzeti Színház

A határon túli nemzeti után következzen a magyarországi. Azaz a budapesti, mert a főváros mellett van több vidéki városban működik színház, amelynek a nevében szerepel a nemzeti szó.
Érdekességek a múltból
Gróf Széchenyi István 1832-es, A magyar játékszínről című röpiratában indítványozta egy nagyszabású színház felépítését. A magyar országgyűlés 1836. évi 41. számú törvénycikkében elrendelte egy nemzeti díszes játékszín megvalósítását, mely Pest városában kijelölt telken a magyar Játékszínben. 1837. augusztus 22.-től 1840-ig Pesti Magyar Színház, majd 1840-től Nemzeti Színház néven működött. Az épületet, amely a Rákóczi út és a Múzeum körút sarkán állt, 1913-ban lebontották. A társulat számára a Blaha Lujza téren álló Népszínház épületét bérelték ki. Az épület lebontásáról 1963-ban a metró építésére hivatkozva döntöttek. A színház 1964-ig itt működött, majd 1965. április 23-án az épületet felrobbantották. 1964-ben a teátrum társulata átköltözött a mai Thália Színház épületébe, a Nagymező utcába. Két évvel később pedig a volt Magyar Színház épületébe, a Hevesi Sándor térre, egy hosszúra nyúlt átmeneti időre.


A teátrum 2000. szeptember elsejéig, a Duna parti építkezés megkezdéséig viselte a Nemzeti Színház nevet. Az új Nemzeti Színház, a Duna partján, 2002. március 15-én nyitotta meg kapuit. Elkészültére nemzeti jelképpé, szimbólummá vált.

Alapító okiratában rögzítette: "…a hagyományok folytatása során törekedni kíván arra, hogy a felépült új Nemzeti Színházban, az intézmény jelentőségéhez méltó módon becsülje meg a magyar és egyetemes drámairodalom, a színházművészet tolmácsolóit."

Cím:
1095 Budapest, Bajor Gizi park 1.

Jelenlegi vezetés:
Alföldi Róbert - Vezérigazgató
Hegedűs Judit - Gazdasági igazgató
Kovács Bálint - Műszaki igazgató
Márton Éva - Művészeti főtitkár
 Nézőtér:


 

Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház

Áprilisban a „Tekéntetes úr” és a „Három nővér” című darabok kerülnek bemutatásra. 2011.04.27-29 között a „Tekéntetes úr” Debrecenben is látható lesz.

A két darab egyike, a "Három nővér" közismert. A „Tekéntetes úr” biztos kevésbé ismert. Itt egy rövid összefoglaló a darabról, akinek felkeltette az érdeklődését, nézze meg!

Tekéntetes úr
Mese
Zsadorján János, a meglehetősen pipogya és határozatlan tekintetes úr a magyar földbirtokosok tipikus életét éli, jóságos kiskirályként uralkodva az őt szerető háznépen. A mindennapok békéjét talán semmi sem zavarná az idők végezetéig, ha a tekintetes úr nem köt ugyancsak agglegény barátaival egy meggondolatlan fogadást, miszerint az fizet a többieknek, aki egy éven belül nem házasodik meg. A tekéntetes úr egy székely népmese adaptációja.

Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház

Ebben a blog bejegyzésemben szeretnék egy határon túli magyar színházat bemutatni. A családom egy része budapesti, másik része az ország keleti végéről származik, így a választásom egy tőlünk keletre lévő színházra esett. Már csak azért is, mert a magyarországihoz hasonlóan ennek a színháznak a nevében is benne van a „Nemzeti Színház”.




Érdekességek a múltból
Kárpátalján egyetlen színházi társulat működött, már hosszú ideje. 1952-ben Schóber Ottó vezetésével alakult amatőr társulat. Egészen az 1980-as évek végéig.
1989-ben kijevi Karpenko-Karij Film-és Színművészeti Főiskolán önálló magyar csoport oktatása indult, kifejezetten azzal a céllal, hogy a később, a "kárpátaljai magyar nemzetiség színházi életének fejlesztése érdekében" tevékenykedjen. A főiskolán azonban nem volt magyar nyelvű előadó, kizárólag orosz és ukrán nyelven tanulhattak. A diákok budapesti segítséget vártak, hogy anyanyelvi környezetben is tanulhassanak. Ennek a segítségnek volt a folyománya, hogy a leendő 16 fős beregszászi színészgárda az ukrán-magyar kulturális tárcaközi megállapodás értelmében három szemesztert tölthetett Budapesten. Vizsgadarabjuk, Illyés Gyula, Bál a pusztán című műve volt. A főiskolán rendezőnek tanuló másoddiplomáját szerző Vidnyánszky Attila rendezte. Az amatőr társulatból színházzá váló immár intézményt is Illyés Gyuláról nevezték el.



Cím:
Beregszász, Munkácsi út 1. Ukrajna 90202

Jelenlegi vezetés:
Balázsi József – Igazgató
Vidnyánszky Attila – Főrendező
És egy kis személyes dolog. Nem szoktam színészeket kiemelni, mert a blogomban általában szeretnék a színházakról írni, de most teszek egy kivételt. A családom ország keleti részének a kötődéséről írtam. Nagypapám Tarpáról származik. A Beregszászi Színháznak van egy fiatal színésznője, Tarpai Viktória.

2011. március 29., kedd

Vakrepülés Színjátszó Egyesület

Amikor az ember a színházi előadásra gondol, látja maga előtt a díszleteket, a kosztümöket, a kivilágított színpadot, a hatalmas függönyt. De mi van azokkal, akik mindezt nem látják, csak hallják!? Gondoltak már erre? Ha nem sebaj, vannak akik igen. Létezik egy színjátszó társulat, akik gondoltak erre. A darabokat teljes sötétségben adják elő, így aki látó nézőként beül, átélheti milyen vaknak lenni. A társulat színészei maguk is vakok.

Mindenkinek ajánlom, hogy menjen egy bemutatóra!


A produkciók:



Keresse fel mindenki a http://www.vakrep.hu/ címet és tájékozódjon arról, hogy az előadásokat mikor és hol láthatja, hallhatja.

Nagy Sikert és Boldogságot Kívánok a Vakrep Csapatnak!

2011. március 28., hétfő

Holdvilág Kamaraszínház

A XVI. kerületben lakom. Ebben a kerületben működik egy kamaraszínház. Ezt szeretném most bemutatni. Még két színház működik a kerületben, az egyikben töltöttem a szakmai gyakorlatomat, de ezekről majd a későbbi blog bejegyzéseimben olvashatnak.
Érdekességek a múltból
Korábban ez az épület adott otthont, a Világ Filmszínháznak, azaz a Világ mozinak. 1986-ban négy ifjú művész a megszokott színházi struktúra helyett egy Hold Színháza Alapítványt hozott létre.  Állandó hely híján, vendégszerepléseken léptek fel, meghívások alapján. 1995-ben aztán Világ Filmszínház lett állandó „otthonuk”, és megalapították a Holdvilág Kamaraszínház Kulturális Egyesületet.

Jelenlegi vezető:
Művészeti vezető, színész, az egyesület elnöke - Koltai Judit

Cím:
1161 Budapest, Ságvári utca 3.
(XVI. kerület, Rákosszentmihály)

Radnóti Színház következő bemutató

2011. március 29. kedd, 19:00
Lars von Trier: A Főfőnök
Az előadás a Nordiska Strakosch Teaterförlaget ApS., Copenhagen engedélyével kerül bemutatásra.
Dramaturg: Kovács Krisztina
Jelmez: Fekete Katalin
Díszlet: Sebő Rózsa
Világítástervező: Bányai Tamás
A rendező munkatársa: Őri Rózsa
Rendező: ANGER ZSOLT


2011. március 31. csütörtök, 19:00
Bereményi Géza - Kovács Krisztina: Apacsok
Irodalmi konzultáns: Radnai Annamária
Zene: Zságer Balázs és Kovács Andor
Jelmez: Benedek Mari
Látvány: Gauder Áron
Szcenikus: Kövesy Károly
A rendező munkatársa: Őri Rózsa
Rendező: TÖRÖK FERENC

Radnóti Színház

A Radnóti Színház, az előző színházhoz – Thália - hasonlóan, szintén a Nagymező utcában van.

Érdekességek a múltból:
1976-ban komoly modernizáción ment át a színház. Új színpadtechnikát építettek ki, és a nézőtér hűtésére is alkalmas klímaberendezés került beszerelésre. 1985-ben Bálint Andás lett a színház igazgatója, amely egy profilváltás is, a színház történetében. Az addigi irodalmi színpad helyén kialakult egy kamarajellegű, igényes polgári-művészszínház, melynek jelenléte ma meghatározó a főváros színházi életében.








A színház előtt, Radnóti Miklós születésének 100. évfordulójára. A szobrot Varga Imre szobrászművész készítette.



Jelenlegi vezetés:
Bálint András – Igazgató
Dr. Komáromi György –Gazdasági igazgató
Valló Péter - főrendező

Cím:
1065 Budapest, Nagymező u. 11.

Nézőtér

2011. március 27., vasárnap

Radnóti Színház - szomorú hír

Tegnap amikor kiválasztottam a mai színházat bemutatásra, akkor azért gondoltam a Radnótira, mert az előző színház is és ez is a Nagymező utcában vannak. Most, amikor a megszokott, érdekességek a múltból, jelenlegi vezetés, nézőtér és a következő bemutatót szerettem volna megírni (megteszem holnap) egy más bejegyzést kell tennem, egy szomorút, mai hírt a Színház honlapjáról:


Elhunyt Koós Olga
A gyászoló család és a Radnóti Miklós Színház tudatja, hogy KOÓS OLGA Érdemes és Kiváló Művész, a Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett színésznő 2011. március 27-én hajnalban életének 86. évében rövid betegség után meghalt.
A Radnóti Miklós Színház saját halottjának tekinti.
EMLÉKÉT SZERETETTEL ŐRIZZÜK.



1925. november 2. – 2011. március 27.



1949. Színház- és Filmművészeti Főiskola
1949- szegedi Nemzeti Színház
1951- Fővárosi Víg Színház
1958- pécsi Nemzeti Színház
1966- miskolci Nemzeti Színház
1970- szolnoki Szigligeti Színház
1994- Új Színház
1999- Radnóti Színház

DÍJAK:
Jászai Mari-díj 1979.
Érdemes művész 1984.
Kiváló művész 1990.
Déryné-díj 1993.
Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje 1996.

FONTOSABB SZÍNHÁZI SZEREPEI:
Nash: Az esőcsináló – Lizzie Curry
Shakespeare: Lear király – Goneril
Shakespeare: Othello – Emilia
Shakespeare: Hamlet – Gertrud
Shakespeare: Szentivánéji álom – Titánia
Shakespeare: III. Richárd – Margit királyné
Lawler: A tizenhetedik baba nyara – Emma
Shaw: Warrenné mestersége – Warrenné
Miller: Az ügynök halála – Linda
Garcia Lorca: Bernarda Alba háza –Poncia, Martirio, Nagymama
Garcia Lorca: Vérnász – Anyós
Füst Milán: Boldogtalanok – özv. Húberné
O’Neill: Egy igazi úr – Nóra
Örkény: Macskajáték – Giza
Örkény: Sötét galamb – Pulcheria
Stewart - Herman: Hello, Dolly – Dolly
Schwajda: Rákóczi tér – Szent Orsolya
Schiller: Ármány és szerelem – Millerné
Molnár: Liliom – Muskátné
Molnár: Az üvegcipő – Roticsné
Schwajda: Ballada a 301-es parcella bolondjáról – A bolond anyja
Szilágyi Andor: A rettenetes anya – Mamaka
Uhry: Miss Daisy Daisy – Werthan
Móricz: Nem élhetek muzsikaszó nélkül – Mina néni
Füst Milán: Máli néni – Novák Amál
Brecht: Jó embert keresünk – Szőnyegkereskedőné
Coburn: Kopogós römi – Fonsia Dorsey
Csehov: Ivanov – Avdotya Nazarovna
Csehov: Ványa bácsi – Vojnyickaja
Shakespeare: Athéni Timon – Szenátor
Darvasi László: Störr kapitány – Néni
Csehov: Három nővér – Anfisza
Verebes István: Várva
Molnár Ferenc: Riviera – Öreg hölgy
Iszaak Babel: Alkony – Ben Zeharje rabbi


FILM:
Kontakt (rend: Szőke András Gábor, Csillag Tamás) 2005.
Mix (rend: Steven Lovy) 2004.
Parkélet (rend: Esztergályos Krisztina) 2003.
Vasárnapi szülők (rend: Rózsa János)
Vámmentes házasság (rend: Zsombolyai János)




A blog olvasói és saját nevemben is őszinte részvétem a Művésznő Családjának.

2011. március 26., szombat

Idézetek, szimbólumok

Talán a leghíresebb idézet ami a színházról mindenkinek az eszébe jut:
"Színház az egész világ, és színész benne minden férfi és nő.
Fellép és lelép: s mindenkit sok szerep vár életében."


William Shakespeare - Ahogy tetszik

Klsszikus színházi idézetek:
  • A színházhoz nem kell más, mint három deszka, két színész, és egy közös szenvedély.
Lope de Vega (1562-1635)
  • Nincs laposabb a színpadon az unalmas egyszínűségnél, ahol minden kék, vagy rózsaszínű, ahol minden mondat az író hangján szól, akárki is.
Beaumarchais (1732-1799): Előszó a Figaro házasságához
  • A színházi kritikus kifinomult ízlése abban mutatkozik meg, ha a tetszés vagy nemtetszés esetén egyaránt tévedhetetlenül meg tudja különböztetni, mit és mennyit kell belőle a költő, mit és mennyit a színész számlájára írni.
Lessing (1729-1781): Hamburgi dramaturgia

A Színház szimbóluma, a siró és a nevető arc:

Thália Színház következő bemutató

2011. április 01 / Arizona Stúdió
Edward Albee: Peter és Jerry
Rendező: Vidnyánszky Attila
Szereplők: Rudolf Péter, Nagy - Kálózy Eszter
(A Budapesti Tavaszi Fesztivál és a Thália Színház közös előadása)

2011. május vége / Arizona Stúdió
Csáth Géza: Egy elmebeteg nő naplója
Rendező: Dömötör András
(Thália Színház és a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának közös előadása)

Thália Színház

Érdekességek a múltból:
A színház címén, a Nagymező utca 22-24-ben korábban ezek a színházak voltak:

·         Vígszínház (1945 - 1949)
·         Thália Színház (1995 -

1913-ban Jardin d'Hiver Télikert néven nyílt meg az első mulató ezen a helyen. A félemeleten berendezett télikert után kapta a nevét. Az Erzsébet királyné útján 1908. június 1-je óta működő Jardin de Paris-val mulatóval Goór Lajosné, született Wabitsch Lujza vezette. 1920-tól több színház, több néven kapta meg az épületet. Majd a Thália Színház társulata a Paulay Ede utcából 1971-ben a Nagymező utcai színházba átmenetileg beköltözött 1991-ig. Majd Arizona, Művész és 1995-tól is Thália lett a neve.



Jelenlegi vezetés:
Kolosi Tamásné, Zimányi Zsófia - Igazgató
Szemánné Horváth Brigitta - Gazdasági igazgató
Német Tibor - Műszaki igazgató

Cím:
1065 Budapest, Nagymező utca22-24.

Nézőtér:

2011. március 24., csütörtök

Vígszínház következő bemutató

Szereposztás

RómeóVarju Kálmán
JúliaBata Éva
Dada, Júlia dajkája; Lady MontagueBörcsök Enikő
Herceg; MercutioGyuriska János
Capulet, veronai családfő; János barátDengyel Iván
Lady CapuletPápai Erika
Hullan Zsuzsa
Montague, veronai családfő; PatikusVallai Péter
Benvolio; Lőrinc barátMészáros Máté
Tybalt, Lady Capulet unokaöccseMolnár Áron
Paris, a herceg rokonaRétfalvi Tamás e. h.
Gergő, Capuleték embereGéczi Zoltán
Sanyi, Capuleték embereJuhász István
Laca, Capuleték embereCzapkó Antal
Ábrahám, Montague-ék embereLábodi Ádám e. h.
Baltazár, Montague-ék embereKelemen Zsolt

Stáb
Díszlet-jelmez: KENTAUR
Dramaturg: KOVÁCS KRISZTA
Zene: PRESSER GÁBOR
Mozgás: DUDA ÉVA
Kép: KAMONDI ZOLTÁN
Világítástervező: CSONTOS BALÁZS
Szcenika: KRISZTIÁNI ISTVÁN
Súgó: GÁL TÜNDE
Ügyelő: WIESMEYER ERIK, KUTI LÁSZLÓ
A rendező munkatársai: VÁRNAI ILDIKÓ, RUJSZ EDIT
Rendező: ESZENYI ENIKŐ

A mű általános ismertetése

Shakespeare egyik első remekműve a világirodalom legcsodálatosabb szerelmi története, melyben két ártatlan fiatal gyönyörű szerelme áldozatul esik apáik bűneinek, a generációk óta tartó családi gyűlöletnek és politikai megosztottságnak. Rómeó és Júlia dacolva minden előítélettel tisztán és szabadon akar szeretni. De a természet törvényeinél erősebbnek bizonyul a politika, a szerelemnél tartósabb lesz a gyűlölet. A Vígszínház legendás előadásai közé tartozik az 1963-as Várkonyi Zoltán rendezés, amelyben Latinovits Zoltán és Ruttkai Éva játszotta Rómeót és Júliát. De minden generációnak, minden korszaknak megvan a saját Rómeó és Júliája, hisz ez az örökérvényű tragikus mese más szemmel, más fénytörésben, mindig új arcát mutatja nekünk. A Vígszínház ezzel a bemutatóval új előadással gazdagítja nagysikerű Shakespeare-sorozatát.

Vígszínház

Érdekességek a múltból:


1896-ban, amikor a színházat megalapították, egy év alatt készült el az épület. A Faludi család finanszírozta a színházépítését. A bécsi Fellner és Helmer Iroda tervezte. Ditrói Mór – színész, rendező, színházigazgató, volt a Vígszínház első igazgatója. A megnyitón Bisson, Alexandre „Monsieur le directeur” - „Az államtitkár úr” című darabját adták. 1967-ben a Vígszínház 560 férőhellyel megnyitotta kamaraszínházát, a Pesti Színházat. A Vígszínház három játszóhelyén esténként 1700 néző foglal, foglalhat helyet és ez a tavalyi évadban több mint 350.000 látogatót jelentett.

A színáz most



Jelenlegi színházi vezetés:
Eszenyi Enikő - igazgató
Csóti József - gazdasági igazgató
Magyar Péter - produkciós igazgató
Marton László – főrendező


Cím:
1137 Budapest, Szent István körút 14.

A nézőtér:

2011. március 23., szerda

Magyar Színházak

Blogomban szeretném bemutatni a magyarországi színházakat.
Első alkalommal kedvenc színházamat szeretném bemutatni, a Vígszínházat.