2011. április 3., vasárnap

Erzsébetligeti Színház

A Vígszínházzal kezdtem, mert ez a kedvenc színházam. De igazából van még egy legalább ennyire fontos intézmény a számomra. De ez nekem több, mint színház. Illetve nem is annyira az előadások megnézése miatt kötödőm ehhez, úgyhogy nem is sorolom kizárólag ebbe a kategóriába. Több nekem egyszerű színháznál, a kerületünk egyik legkiemelkedőbb kultúra közvetítője. Ebben az intézményben töltöttem a főiskolai szakmai gyakorlatomat. Az intézmény neve nem is pont Erzsébetligeti Színház, a pontos neve: Corvin Művelődési Ház – Erzsébetligeti Színház. Ebből is látszik, hogy nem kizárólag színházi produkcióknak ad otthont. Koncertek, kiállítások, tanfolyamok, kerületi iskolai rendezvények (itt volt az általános iskolám és a középiskolám szalagavatója is), fesztiválok is zajlanak itt.

Bemutatkozás:

<><><> 
A Corvin Művelődési Ház – Erzsébetligeti Színház a kultúra Háza, a szórakozás otthona.


Korhinta Színház

Még egy személyes kötődés a Korhinta Színházhoz, azon kivűl, hogy a XVI. kerületben van. 2011-ben a próbarendjük egy részét a Szentgyörgyi Albert Általános Iskolában tarják, ahol általános iskolai tanulmányaimat végeztem.

Próbarend: 

Szentgyörgyi Albert Általános Iskola próbaterme
1161 Budapest, Csömöri út 142.


Hétfőn: 17-tól 19,45- ig Pinokkió és Kend a pap próba  
Kedden: 17-től 19,45-ig Kend a pap próba
Szerdán:  18 -tól 19,45-ig Tréning 
Csütörtökön: 17-től 19,45-ig Kend a pap próba

Meszlényi Zoltán Közösségi Ház
1163 Budapest Sasvár u.23.




Szombaton: 9-től 13 óráig Kend a pap próba

Vasárnap: 11-től 15 óráig Kend a pap próba

Korhinta Színház

Korábbi blogbejegyzésemben említettem, hogy a XVI. kerületben ahol lakom, a Holdvilág Kamaraszínház mellett még két színház is működik. Ezek közül egyik a Korhinta Színház. Ez egy nemrég alakult társulat, úgyhogy az érdekességek a múltból rovat helyett álljanak itt Vincze Éva társulatvezető szavai a színház alapításáról:

"Korhinta Színházunk eredetileg időutazó színháznak indult, mert különböző korokba szeretnénk ellátogatni,  vertikálisan és horizontálisan mozogni az idő síkjain.
Már nagyon régóta vágytam arra, hogy színházat csináljak!
Az életem eddigi szakaszában, sokszor érintettem valamilyen szinten e terület, pl. nagy színházakban dolgoztam súgó-ügyelőként, asszisztensként. Drámapedagógiai, gyermekszínész-rendezői, színpadi-mozgás művészeti, és még sorolhatnám a tanfolyamok számát, amiket elvégeztem és ezek  Montágh Imre beszédtechnika óráival kezdődtek 30 éve a Vígszínház stúdiójában. Majdnem minden évben indítottam színjátszótanfolyamot gyerekeknek, felnőtteknek Rákospalotán és Óbudán vagy éppen Zuglóban, ha tehettük, mentünk fesztiválra, pl. falusi színjátszó vagy egyéb drámapedagógiai rendezvényre.
Sok- sok megpróbáltatás után végre 2010-ben megalapítottuk a saját színtársulatunkat a XVI. kerületben az  R+Á Civil házban.
Fél év alatt sikerült összetoboroznunk 20 fő, színjátszás iránt elkötelezett tagot, akik gyorsan és ügyesen tanulnak a tanfolyamunkon, rendszeresen tréningeznek a stúdiónkban és nagy lelkesedéssel készültek az első nagy megmérettetésre, amely az október 4-i Belgák Fesztiválján történt a Bakelit stúdióban."

Tehát ez az egyéves társulat nem az a régmúlttal rendelkező hagyományos színház, ahol a régi és az új épület lépeit be lehetne mutatni. Ezért inkább legyen itt pár kép a társulat életéből:

Próba:


Előadás:



Kozár, tábor


A társulat vezetője:

Illésné Vincze Éva - Drámapedagógus

Győri Nemzeti Színház

Következő műsorok:

Queen- Ben van Cauwenbergh: Queen (balettest)
Mihail Bulgakov: Moliere, avagy álszentek összeesküvése (színmű)
Dobozy Imre-Korognai Károly: A tizedes meg a többiek (komédia)
Jonathan Larson: Rent (rockopera)
Tolcsvay László- Müller Péter-Müller Péter Sziámi:
Mária evangéliuma (rockopera)
William Shakespeare: Hamlet (tragédia)
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni (opera)
Barabás Tibor-Gádor Béla-Kerekes János-Darvas Szilárd: Állami Áruház (operett)

2011. április 2., szombat

Győri Nemzeti Színház

És most következzen a nemzetik sorában, az ország nyugati részéből a Győri Nemzeti Színház.

Érdekességek a múltból:

A 18. század első felében már megérkeztek Győrbe is az első mutatványosok. Az angol komédiásoknak nevezettek, akik már az 1700-as évek elején felbukkantak a városban, valószínűleg német vándorló teátristák voltak. A közeli Pozsonyban 1730 óta népszerű   Possenspiele, azaz bohózatok Győrben is hamar ismertté váltak, olyan akkor közkedvelt figurákkal, mint Kolbász Jancsi (Hanswurst) és Galambos Kati, a későbbi népszínmű hősök elődjei. Ekkor még Mesejátékos Társaságnak nevezték ezeket a mutatványosokat. 1754-ben Piloty Ignác társulata volt az első, aki „szabályszerű darabokkal”, azaz Európában már divatos francia szalonjátékokkal ismertette meg az érdeklődő győrieket. A színház csaknem 130 éves épületét 1927-ben lebontották, melynek a helyére egy ideiglenes nyári faszínházat építettek. Ebben az időben a város elhatározta, hogy egy méltó, nagy színházat épít. A nagy gazdasági világválság megakadályozta e nagyszabású terv véghezvitelét. 1937-ben felépült a városi kultúrház, mely ideiglenes jelleggel közel 40 évig volt a színielőadások „Tháliája”. 1949. augusztusában létrejött a Dunántúli Tájszínház győri székhellyel. A Kisfaludy Károlyról elnevezett színház első igazgatója Gál István volt. 1975-ben a város vezetése fontos döntést hozott azzal, hogy felépíti a régóta dédelgetett álmot, egy új színházat. 1978-ban elkészült a mai színház, mely méreteivel közép-európai viszonylatban is korszerűen megépített volt.




Jelenlegi vezetés:

Forgács Péter - Igazgató
Kaposi Gergely - Zeneigazgató, a zenés tagozat művészeti vezetője
Markó Angéla - Ügyvezető igazgató


Cím:


9022 Győr, Czuczor Gergely utca 7.

2011. április 1., péntek

Miskolci Nemzeti Színház

A mai előadás:

Röviden A mindenlátó királylány című mesejátékról
altrendező: Seres Ildikó
Jászai-díjas

Tüskerózsa, az eladósorba került királylány apja csak ahhoz a kérőhöz adja hozzá gyermekét, aki el tud bújni a lány elől. Igen ám, de ez egyáltalán nem könnyű feladat, hiszen a királylány „mindenlátó”, és eddig mind a 99 kérőjét megtalálta. Ekkor érkezik János, a szegény kondás, hogy ő is szerencsét próbáljon. Barátai, az állatok segítségével először a Tisza mélyére bújik, utána a nap mögé, de Tüskerózsa mindenhol megtalálja.

A királylánynak megesik Jánoson a szíve – meg belé is szeret –, és mivel nem szeretné, hogy a századik kérője is kudarcot valljon, el akarja küldeni az udvarból. De János nem adja fel, marad, és harmadszorra sikerül úgy elbújnia, hogy Tüskerózsa nem találja, így övé a fél birodalom és a lány keze.

Gabnai Katalin színikritikus, író, a hazai drámapedagógia jelentős alakja. Tévé-és rádiójátékai mellett több gyerekdarabot is írt, melyek témáját legtöbbször a magyar népköltészetből merítette. A mindenlátó királylány volt e gazdag pálya első mesejátéka.

Miskolci Nemzeti Színház

És most következzen még egy a nemzetik sorában. Az ország keleti felében a Miskolci Nemzeti Színház.

Érdekességek a múltból:
Az egykori Korona-fogadó kocsiszínjében majd a Sötét kapu melletti csizmadiaszín alkalmi színpadán fellépő Déryné és társai oly mértékben meghódították a várost, hogy a miskolciak megrémültek, amikor 1816-ban a társulat Kassára indult vendégszereplésre: vajon visszatérnek-e a színészek? Ez a félelem adta meg a végső lökést ahhoz, hogy kőszínház építésébe fogjanak: "... Miskolcon, mint Magyar Nyelven beszélő... vidék közepén fekvő népes mező városban, állandó játékszínt építeni és ki is nyitni akarunk" - tudatta levélben Borsod vármegye a szándékát a helytartótanáccsal. Az ünnepélyes alapkőletételre aztán 1819-ben került sor, s 1823. augusztus 24-én nyitották meg a még belülről nem teljesen kész színházat, amely a mai Déryné utcában, a későbbi színházépület mögötti telken állt.



Jelenleg vezetés:
Halasi Imre - Igazgató
Pál Tibor - Produkciós igazgató
Born Éva - Gazdasági igazgató

Cím:
3525 Miskolc, Déryné u. 1

Nézőtér: